Organizatorzy

Kościół Jezusowy w Jastrzębiu-Zdroju

Kościół Jezusowy w Jastrzębiu-Zdroju

www.jastrzebie.luteranie.pl
Początki luteranizmu w Ruptawie sięgają XVI wieku. Parafia powstała dopiero w 1908 r., a 22 października 1912 r. został poświęcony kościół i plebania. Wcześniej, na terenie obecnej parafii, powstały dwie szkoły ewangelickie – w dzielnicy Ruptawiec (1834 r.) i w Ruptawie (1882 r.).
Podczas II wojny światowej dach, wieża kościoła i plebania zostały poważnie uszkodzone, ale dzięki zaangażowaniu parafian szkody te były stopniowo naprawiane. Z czasem, wraz z rozwojem miasta, liczba ewangelików zwiększała się, co przyczyniło się do podjęcia decyzji o budowie nowego kościoła (na zdjęciu). Budowa trwała sześć lat – dzięki wielkiej ofiarności i społecznej pracy parafian oraz ofiarom zewnętrznym, przedsięwzięcie to zakończono i 26 czerwca 1994 r. kościół Jezusowy został poświęcony.
Przy parafii działa chór mieszany (z 65 letnią tradycją), chór dziecięco – młodzieżowy Sola Gratia oraz Międzyparafialny Zespół Młodzieżowy. Co roku organizowane są Przeglądy Twórczości Artystycznej Chórów i Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych, obóz językowy Day Camp oraz koncerty muzyki organowej i kameralnej.


Messiah Lutheran Church

Messiah Lutheran Church

www.messiahnetwork.org
Założony w 1987 roku Kościół Messiah (Messiah Lutheran Church)
wraz z działającą obok szkołą położony jest w Weldon Spring, na przedmieściach miasta St. Louis, w stanie Missouri. Messiah to bardzo młody zbór składający się z rodzin z dziećmi. Należy do niego obecnie ponad 2000 ochrzczonych członków a w każdą niedzielę na nabożeństwa przychodzi średnio 750 wiernych.
Szkoła oferuje nauczanie dla uczniów od przedszkola do 8 klasy szkoły podstawowej i posiada ponad 300 uczniów.
Zbór jest mocno zaangażowany w chrześcijańskie akcje misyjne w Polsce, Ugandzie oraz na terenie Indiańskiego Rezerwatu Cheyenne River w stanie Dakoty Północnej.


Trinity Lutheran Church

Trinity Lutheran Church

www.trinityorchardfarm.com
“Położony między dwoma rzekami, pokazuje drogę do Wody Życia.”
Powyższa misja bierze swoje źródło w bogatym dzidzictwie nauczania o Bożym Dziele, pokazując drogę do nieba poprzez wiarę w Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawcę.
Kościół Trinity swoją historią sięga roku 1876, kiedy to mała grupa osadników z żyznych ziem pomiędzy rzekami Missouri i Mississippi postanowiła założyć kościół.
Później zbór zaczął się rozrastać; obecnie członkami są mieszkańcy obszarów St. Louis oraz St. Charles oraz goście z całego świata. Tożsamość i misja pozostają jednak niezmienne.
Przy kościele działa także luterańska szkoła (Trinity Lutheran School) założona w 1862 roku. Szkoła oferuje nauczanie od przedszkola do ósmej klasy szkoły podstawowej i jest małą szkołą – posiada zaledwie trzy klasy. Dzięki temu szkołę cechuje wyjątkowe podejście do nauczania w unikatowym środowisku.